Ergonomiczne, lekkie lupy zabiegowe Alpha ERGO zaprojektowane, aby zapobiec bólom pleców i szyi. Unikalna konstrukcja – ścieżka optyczna odchylona o 45 stopni w dół umożliwia utrzymanie neutralnej pozycji głowy podczas pracy.
Dostępne powiększenia: 3.0x, 4.0x, 5.0x, 6.0x, 7.5x, 10x
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe (MSD) to urazy i zaburzenia mięśni, nerwów, ścięgien, więzadeł, chrząstki stawowej lub dysku kręgowego. Są to najczęstsze problemy związane z pracą stomatologów.
Zarówno pozycji stojącej jak i siedzącej średnia waga głowy dorosłej osoby wynosi 4,5-5,4 kg. Jednak po jej przechyleniu obciążenie szyi może osiągnąć 22 a nawet 27 kg (!). Przy wielogodzinnej pracy w takiej pozycji prowadzi to do przedwczesnego zużycia krążków międzykręgowych.
Co więcej, wielogodzinna praca z nienaturalną pozycją głowy wywiera także ekstremalny nacisk na cały kręgosłup, co z czasem może spowodować nieodwracalne szkody dla zdrowia.
Na poniższym diagramie pozycja 1 przedstawia najbardziej naturalną i zdrową pozycję głowy. Konwencjonalne lupy nie ułatwiają pracy w tej pozycji. W praktyce najczęstsza pozycja znajduje się gdzieś pomiędzy pozycjami 2 i 3, a w ekstremalnych sytuacjach pochylenie głowy może nawet sięgać aż 45 stopni, jak pokazano w pozycji 4.
Lupy Alpha ERGO TTL zachęcają do trzymania głowy w pozycji neutralnej także podczas pracy. Korzystając z lup ERGO TTL z biegiem czasu użytkownik podświadomie i intuicyjnie ustawia głowę w pozycji prostej utrzymując prawidłową sylwetkę całego ciała. Praca staje się bardziej ergonomiczna i mniej męcząca (pozycja 1).
Ergonomiczne lupy Alpha ERGO to lupy TTL (throw-the-lens), które umożliwiają rzeczywisty kąt deklinacji do 80 stopni. Ich duża elastyczność kątowa oraz niewielki ciężar kompensują pochylenie głowy i odciążają kręgosłup szyjny podczas wielogodzinnej pracy.
W przeciwieństwie do konwencjonalnych lup, lupy Alpha ERGO pomagają optymalnie kierować wzrokiem. Pozycja oczu przy użyciu Alpha ERGO jest bardziej natywna, zwiększając komfort pracy użytkownika i jednocześnie zmniejszając zmęczenie oczu podczas długich, skomplikowanych zabiegów chirurgicznych.